Jarná očista podľa ajurvédy

Jarna ajurvedska ocista

Pociťujete príznaky jarnej únavy ako sú ospalosť, nedostatok energie či bolesti hlavy? Zbavte sa ich prírodnou cestou vďaka jarnej ajurvédskej očiste. Okrem toho, že vám pomôže prečistiť tráviaci trakt, zbaví vás aj jarných dýchacích ťažkostí a podporí lepšie prúdenie lymfy. Vyskúšajte 10 PRAKTICKÝCH TIPOV certifikovanej ajurvédskej výživovej poradkyne Ing. Nikolety Andovej.

1. Jedzte ajurvédske jedlá horkej, trpkej a pálivej príchuti

Teplé suché jedlá s horkou, trpkou a pálivou príchuťou výrazne podporia jarnú ajurvédsku očistu vášho tela. Obzvlášť vhodná je varená, dusená alebo zapekaná zelenina. Perfektná je najmä brokolica, karfiol, špargľa, zeler, petržlen, mrkva, špenát atď. Nezabúdajte ani sezónne druhy listovej zeleniny. Vďaka vysokému obsahu vlákniny prečistia váš tráviaci trakt. Čo sa týka ovocia, vhodné sú jablká, čučoriedky, grepy, sušené slivky, sušené datle, sušené figy a hrozienka. Z obilnín konzumujte ryžu basmati, pohánku, ovsené otruby, polentu, ražné a žitné výrobky. Strukoviny sú skvelou náhradou za mäso. V ajurvédskej očiste hrajú veľmi dôležitú úlohu ajurvédske korenia, preto ich pridávajte čo najviac do jedál. Najvhodnejší je zázvor, rímska rasca, cesnak, čierne korenie, kurkuma, chilli, škorica, koriander, fenikel atď.

2. Obmedzte sladké, slané a kyslé potraviny

Zo svojho ajurvédskeho jedálnička vynechajte v prvom rade sladkosti a sladké potraviny. Jedinou výnimkou je med, ktorý si môžete dopriať v množstve 1 až 2 malé lyžičky denne. Nejedzte ani sladké ovocie ako banány a hrozno. Nevhodné je aj kyslé a veľmi šťavnaté ovocie (napríklad pomaranče a kiwi). Mliečne výrobky sa snažte jesť v čo najmenšom množstve, výnimkou je jedine ghí a sójové mlieko. Mastné jedlá, smažené jedlá, červené mäso (bravčové, hovädzie, jahňacie a kačacie mäso) a tučné ryby (losos, tuniak, sardinky) jednoznačne nepatria do očistného jarného ajurvédskeho jedálnička. Takisto vynechajte aj oleje, orechy, ocot, alkohol a chladené nápoje.

3. Jedzte pravidelne 3-krát denne

Podľa ajurvédy by ste počas dňa mali konzumovať 3 hlavné jedlá. Dôležité je nielen to, čo jete, ale aj kedy to jete. Ajurvédske raňajky by ste mali zjesť medzi 7:00 a 9:00, ajurvédsky obed medzi 12:00 a 13:30 a ajurvédsku večeru medzi 17:00 a 18:30. Najväčším jedlom dňa by mal byť obed, nakoľko v tomto čase vrcholí sila tráviaceho ohňa (tzv. agni).
Odporúčané ajurvédske raňajky: teplé obilninové kaše na sladko alebo slano (varené s mliekom alebo vodou) a dochutené vhodným ajurvédskym korením (škorica, kardamón, koriander, klinčeky, fenikel, zázvor …), ajurvédsky chlieb (čapati) alebo palacinky z mungo fazule s medom a ghí.
Odporúčaný ajurvédsky obed: kičrí, ajurvédsky chlieb (čapati) s dusenou zeleninou, špaldové alebo ryžové cestoviny s dusenou/pečenou zeleninou, zapekaná zelenina.
Odporúčaná ajurvédska večera: kičrí, strukovinová polievka so zázvorom, kukuričná kaša s ghí a medom, šafránové mlieko s kurkumou, mandľami, ghí a medom.

Podľa ajurvédy je niekoľko minút po jedle vhodné v kľude si posedieť a následne ísť na krátku cca 5-minútovú prechádzku v miernom tempe (približne 100 krokov). Chôdza totiž zapáli tráviaci oheň, ktorý lepšie premení konzumované jedlo/potraviny na výživu.

Čo sa týka množstva konzumovaného jedla, vaším vnútorným alarmom by malo byť prvé grgnutie. Telo vám tým dáva signál, že množstvo jedla, ktoré ste skonzumovali, je postačujúce. Ajurvéda odporúča, aby ste svoj žalúdok naplnili cca do 2/3. Počas jedla môžete piť, ale nie veľa. Stačí také množstvo vody, ktoré vám uľahčí lepšie požuť jedlo. Napiť sa môžete hodinu po najedení.

4. Uvarte si ajurvédske detoxikačné jedlo kičri

Najtypickejšie detoxikačné jedlo v ajurvéde je kičrí. Pripravuje sa z mungo fazule, bielej ryže basmati, varenej (sezónnej) zeleniny a korenia (rímska rasca, zázvor, koriander, fenikel atď.). Kičrí je sýte ale zároveň ľahké a výživné ajurvédske jedlo. Ak chcete prečistiť svoje telo a zhodiť zopár kilogramov, kičrí je najvhodnejší ajurvédsky pokrm. Odporúča sa konzumovať ho na obed a večeru po dobu 7 až 10 dní. Pre spestrenie môžete striedať druhy sezónnej zeleniny a takisto strukoviny. Okrem mungo fazule sú vhodné napríklad červená šošovica a čierna fazuľa.

5. Vytvorte si pravidelnú ajurvédsku rannú rutinu

Pravidelná ranná rutina vám pomôže naštartovať nielen deň, ale aj jarnú očistu. Po prebudení by ste mali ísť najprv na rannú toaletu, potom si umyť zuby ajurvédskou zubnou pastou a špeciálnou škrabkou oškrabať jazyk.
Ráno na lačný žalúdok vypite pohár teplej vody, ktorý je veľmi prospešný na podporu zdravého trávenia. Starý ajurvédsky text Bhávaprakáša hovorí, že ten, kto pravidelne po prebudení pije teplú vodu, bude žiť sto rokov oslobodený od choroby a staroby. Pokračujte krátkym ranným cvičením (ideálne jogou) a teplými ajurvédskymi raňajkami.

6. Užívajte ajurvédske výživové doplnky na rýchlejšiu očistu

Ajurvédske výživové doplnky na čisto prírodnej báze sú skvelým pomocníkom pre rýchlejšiu a intenzívnejšiu jarnú očistu. K najúčinnejším patria: čierna rasca, triphala, neem, guggul a sladké drievko.
Čierna rasca zo Srí Lanky podporuje prečistenie tráviaceho traktu, lepšie trávenie a pomáha proti zápche. Je skvelá na zniženie zápalov v tele, posilnenie imunity a celkové prečistenie tela. Veľmi dobrou voľbou sú aj ajurvédske výživové doplnky s obsahom triphaly, ktorá prispieva k odstráneniu toxínov z hrubého čreva a správnej funkcii tráviaceho traktu. Neem znižuje zápaly v tráviacom trakte a ničí škodlivé baktérie v čreve. Guggul prečisťuje lymfatický systém. Sladké drievko podporuje lepšie trávenie, zdravie tráviaceho traktu a pomáha zmierňovať tráviace problémy ako pálenie záhy a nadúvanie.

7. Zaraďte do pitného režimu ajurvédske bylinkové čaje

Správny pitný režim je veľmi dôležitou súčasťou jarnej ajurvédskej očisty. Vhodné sú hlavne bylinkové čaje a čistá voda. Na 10 kg vašej hmotnosti vypite 0,4 l tekutín denne. Klasickú kávu nahraďte ajurvédskou kávou bez obsahu kofeínu. Kombinujte rôzne druhy ajurvédskych bylinkových čajov, ktoré podporia očistu tela: púpavový, žihľavový, šalviový atď. Ak máte možnosť, natrhajte si čerstvé bylinky a čaj si urobte z nich.
Uvarte si jarný ajurvédsky čaj na očistu a podporu trávenia, ktorý budete popíjať dvakrát denne počas alebo po jedle. Do malého hrnca nalejte 2 šálky vody. Nechajte zovrieť a potom odstavte. Následne pridajte 1,5 cm čerstvého zázvoru, 3 klinčeky, 3 guľočky celého čierneho korenia, čajovú lyžičku mletej škorice a ½ badiánu (hviezdicového anízu). Nechajte 10 minút lúhovať a nakoniec preceďte cez sitko. Čaj si rozdeľte na 2 porcie.

8. Počas dňa popíjajte horúcu vodu

Pitie horúcej vody je veľmi jednoduchá a veľmi účinná ajurvédska terapia na prečistenie tráviaceho traktu. Vodu zohrejte v hrnci a nechajte ju vrieť 3 minúty. Potom ju nalejte do termosky a popíjajte ju počas celého dňa. Ideálne je piť vodu každých 30 minút. Mala by byť čo najteplejšia, nie však úplne horúca, aby ste sa nepopálili.
Horúca voda „zoškrabe“ nestrávené metabolické zvyšky (v ajurvéde nazývané áma) z črevných stien a vyplaví ich spolu so stolicou. Denne by ste mali vypiť približne 1,5 l horúcej vody. Táto voda sa nevstrebáva, takže sa nezapočítava do pitného režimu. Na dôkladné prečistenie tráviaceho traktu je vhodné praktizovať terapiu 1 mesiac.

9. Doprajte si suchú ajurvédsku masáž rukavicou Garshana

Správne fungovanie lymfatického systému je dôležitou súčasťou nášho celkového zdravia. Masáž hodvábnou alebo ľanovou rukavicou Garshana stimuluje lepšie prúdenie lymfy, detoxikáciu pečene, zlepšuje krvný obeh, podporuje obnovu buniek a dokonca pomáha aj v boji proti celulitíde. Suchú ajurvédsku masaž je najvhodnejšie robiť ráno pred kúpaním resp. sprchou, bez použitia krému či oleja. Technika masáže je jednoduchá. Začnite vždy od chodidiel smerom nahor k trupu a krku. Použite kruhové ťahy na kĺby a dlhé ťahy na ruky a nohy (smer ťahu vždy k srdcu).

10. Praktizujte vyplachovanie nosa slanou vodou

Procedúra Jala Néti je jednou z najznámejších ajurvédskych procedúr. Nemala by chýbať v jarnej. Jej princípom je vyplachovanie nosa roztokom z himalájskej soli a vlažnej vody. Pomocou špeciálnej konvičky, ktorú kúpite v lekárni alebo drogérii, vypláchnete postupne obidve nosné dierky. Jala néti veľmi účinne pomáha pri nádche (klasickej aj sennej), pri alergiách a takisto pri problémoch s dutinami.

Viac
Článkov